Halloween Costume ideas 2015
Suplementi Prodaja

Treninzi Ishrana Suplementacija sve na jednom mestu ..

2016




Pise: Chris Aceto

Svakog meseca tokom nekiliko poslednjih godina nastojao sam da vam dam prakticne informacije o bodi-bilderskoj ishrani. Sada, kao odgovor na popularan zahtev-na osnovu pisama koja dobijam i pitanja na koja odgovaram na seminarima-odlucio sam da se usresredim iskljucivo na savete za razvoj mase kako bih vam pomogao u vasem traganju za Svetim Gralom bodi-bildinga: nabacivanju maksimalnog obima u maksimalnoj kolicini vremena.

# POVECAJTE UNOS PROTEINA

Vecina bodi-bilderskih eksperata savetuje konzumiranje najmanje jednog grama proteina po funti ( 1 funta= 0,45359kg) telesne tezine dnevno. Da bi ubrzali proces razvoja misica, savetujem vam da svoj dnevni proteinski unos povecate na 1,5 do 2 grama po funti telesne tezine. Povecanje proteinskog unosa pomaze povecanju sinteze proteina uz sprecavanje razgradnje proteina. Krajnji efekat je anabolizam (dobijanje na kvalitetnom obimu misica) umesto katabolizma (postaje manji usled gubitka misicne mase).

# UNOSITE VISE UGLJENIH HIDRATA

Uzimanje tri grama ugljenih hidrata po funti telesne tezine dnevno obezbedice vasem telu obilje kalorija za energiju, osiguravajuci da kalorije dobivene iz proteina ostanu za podrsku rasta i obnove misica. Drugi pozitivan efekat povecanja ugljenih hidrata je to da telo nece razgradjivati misicno tkivo za energiju tokom treninga.


# JEDITE PRAVE MASTI

 Sve masti nisu stvorene jednako. Omega-3 masne kiseline u lososu i sabljarki pomazu prevenciju upale misica, poboljsavaju formiranje glikogena i povecavaju proteinsku sintezu. Neka losos i sabljarka budu zastupljeni u vasoj ishrani tri puta nedeljno ili uzimajte pet do sedam grama ribljeg ulja dnevno.

# POVECAJTE INTERVALE ODMORA TOKOM VEZBANJA

Adekvatan odmor izmedju serija dozvoljava trenutni oporavak unutar misica. To ce vam omoguciti da vezbate sa vecim tezinama. Neverovatno jednostavno: velike tezine (plus dobra forma izvodjenja vezbi)  jednako vise mase. Moja preporuka je da se odmarate na manje od dva minuta, ali ne i duze od tri minuta, nakon svake serije.

# JEDITE SEST OBROKA DNEVNO

Znam, strasno je dosadno jesti tako cesto, ali dobiti na masi sa cetiri obroka dnevno jednostavno za vecinu ljudi nece biti moguce. Samo genetski obdarena cudovista mase mogu znacajno dobiti na obimu sa ishranom od cetiri obroka dnevno. Rasporedite svaki od vasih sest obroka na svaka dva do tri sata. Ovako isplanirani obroci omogucice povecanje apsorpcije i asimilacije dragocenih hranljivih sastojaka.


#NE PREZIRITE SECER

Brzo-svarljivi ugljeni hidrati, tj.prosti seceri, u obroku nakon treninga pomazu supresiju produkcije kortisola-hormona koji trosi misic- i unapredjuje oslobadjanje insulina. Unosite 80-130g ugljenih hidrata odmah nakon treninga, tako da najmanje pola te kolicine bude iz brzo-sagorevajucih ugljenih hidrata kao sto su vocni sok, peciva, obezmasceni sladoled ili proizvodi na bazi belog brasna.

# KORISTITE ANABOLICKI KOKTEL

Koktel po mom izboru je glutamin uz dodatak kreatina. Dva grama glutamina u obroku neposredno nakon vaseg treninga moze povecati nivoe hormona rasta; 10 grama kreatina mogu povuci vodu u misice i pokrenuti sintezu proteina.


# STIMULISITE OSLOBADJANJE INSULINA

Hajde da budemo kreativni i smislimo kuru od tri suplementa koja ce osloboditi insulin kada ih unesete uz svoj obrok nakon treninga: 400 miligrama alfa-lipoinske kiseline da bi unapredili iskoristljivost ugljenih hidrata od strane misica-cak i bez prisustva insulina; 200 mikrograma hroma da bi povecali osetljivost misica na insulin; i 6 grama amino kiselina razgranatog lanca da obezbedimo injekciju leucina, amino kiseline koja pomaze pokretanje oslobadjanja insulina.


#1 LIMITIRAJTE OBIM TRENINGA

Obim u kontestu treninga moze biti definisan kao broj serija koji izvodite po telesnoj partiji. Izvodjenje previse serija potpomaze katabolicke hormone i kao posledicu ima negativan uticaj na oporavak. Idealan obim za razvoj mase predstavljaju dve vezbe sa ukupno sest do osam serija za manje telesne partije, i tri vezbe sa ukupno 10-12 serija za vece telesne partije.

Izvor: (casopis FLEX,  broj 10)




Kada je u pitanju ostavljanje sjajnoj utiska, bez obzira da li ste na plaži, u sali za konferencije ili na takmičarskoj bodibilding bini ništa ne stoji na nama bolje ego par ogromnih bicepsa. Njihova izgradnja je lagana za neke osobe, ali za druge to može biti prilično težak izazov. Hajde da zaronimo u nekakav ozbiljan biceps trening i da  cujemo  savete i trikove koje možemo iskoristiti da uništimo naše bicepse.

Osnovne vežbe

Pre svega, ako zaista želite da imate velik biceps onda morate da trenirate jako! To ne znači da bi trebalo da koristite abnormalne težine koje ne možete da kontrolišete tokom pregiba. Umesto toga trebalo bi da koristite težine pomoću kojih možete da uradite 6-10 ponavljanja. Sve manje od 6 ponavljanja će vas voditi do geganja i savijanja, bez stimulacije mišića. Sve preko 10 ponavljanja i vi ćete angažovati spora mišićna vlakna. To je odlična stvar kada je toniranje mišića u pitanju, ali neće učiniti puno kada je izgradnja mišićne mase u pitanju.

Što se tiče izbora vežbi koje treba da radite jednostavnije je uvek i bolje. Standardni biceps pregib sa bučicama koji najčesce radite je verovatno i najbolji pokret kojim ćete izgraditi masu. Idite jako i sporo sa ovim pokretom, izolujte svaku ruku za stvarni hardcore trening. Sa te vežbe možete preći na pregib šipkom. Ravna šipka je poželjna. Medjutim neki vežbači imaju bolove u zglobovima kada rade ovu vežbu sa ravnom šipkom. Za njih je EZ šipka zaista odlična solucija i ona dozvoljava zglobovima da naprave prirodni ugao (otprilike ugao koji dobijamo  kada radimo sa bučicama). Trebalo bi da uradite oko 10-12 serija teških osnovnih vežbi za biceps.


Izolacija

Sada kada ste odradili hardcore osnovne vežbe vreme je da se prebacite na izolacione vežbe za biceps. Sigurno ste videli ove vežbe pre. Obično su popularnije od biceps treninga sa bučicama. Izaberite mašine, kablove i naravno lagane bučice za 8 serija izolacionih serija za biceps. Ne treba da se puno opterećujete oko toga koliku težinu dižete tokom izvodjenja ovih vežbi. Umesto toga veći fokus treba da usmerite na rastezanje i tenziju koju osećate u bicepsu što dovodi do veće prokrvljenosti u toj regiji oko bicepsa. To dovodi i do ogromne pumpe što dovodi opet do većih mišića.
 
Progresivno opterećenje.

Trebalo bi da radite sa većom težinom svaki put kada trenirate. Nadjite neki način, ili nekoliko načina da biste bili sigurni da svaki idući trening radite sa malo većim težinama. Vaše telo nece rasti ako trenirate uvek sa istim težinama. Ustvari vi ste već dovoljno veliki i jaki koliko je potrebno održavate trenutnu masu. Ako je vaš cilj da budete veći i snažniji, što je cilj većine vežbača u teretani, onda morate naći način da naterate telo da radi jače. Kao odgovor tome vaši mišići će rasti i biti veći da bi odgovorili novim zahtevima koji im nisu poznati. Što im više zahteva postavljate oni će više rasti.

Koliko možete više raditi tokom svakog sledećeg treninga? To je zapravo zabavan dio ovoga. Pomerite težinu malo veću od one koju ste prethodni put pomerili. Uradite jednu seriju više nego prošli put. Dodajte veoma malu količinu tegova na šipku i odradite isti broj ponavljanja. Bilo šta što uradite a da je malo više i drugačije nego što je prošli trening bilo će osigurati da vaše telo nastavi rasti, da nastavi prilagodjavanje težim zahtevima treninga.

Kalorijski višak

Morate da jedete ako želite da narastete. Naravno, vidit   ćete mnoge vežbače u teretani koji se hvališu sa svojim jednocifrenim postotkom masnih naslaga. Oni će pokazivati svoje trbušnjake i kao od čelika da su iscepane ruke... Ali i naredne godine oni će biti iste veličine (možda čak i manji). Ako je vaš cilj da postanete veći i snažniji, onda morate da dobijete i dosta težine na tom putu. To ćete uraditi tako što ćete svoje telo staviti u stanje kalorijskog viška. Drugim rečima, morate da konzumirate više kalorija nego što ih trošite. Izračunajte broj kalorija i koliko ih prosečno konzumirate tokom jedne nedelje. To je broj kalorija koji vam je potreban da održavate trenutnu kilažu. Imajte na umu da se pola kilograma mišića sastoji oko 3500 kalorija. Morate da konzumirate 3500 kalorija više tokom jedne nedelje  da bi dobili pola kilograma mase. Podelite to na dve nedelje (da bi dobijali oko 200-250 grama mase tokom jedne nedelje) i tako smo došli do toga da treba da tokom svakog dana konzumirate oko 250 kalorija više nego što trenutno jedete. To nije neka ogromna razlika. Medjutim, tokom vremena ove kalorije će se dodavati i napraviti veliku razliku u vašem sveukupnom izgledu bicepsa i onoga što vaša vaga očitava.

 
Varijacije u treningu

Mešajte različite stvari da bi više pogadjali biceps. Kao što je već rečeno, vi nećete rasti ako stalno i iznova radite iste stvari. Vi rastete kada terate vaše mišićne grupe na neke nove stvari na koje one nisu naviknute. Šokirajte ih malo. Koristite vaše standardne vežbe u različitom nizu. Koristite metod predzamora da izolujete biceps za seriju, a zatim odradite tešku kompleksnu vežbu da ih dokrajčite. Koristite spuštajuće serije, u kojem radite pregib bučicama do potpungo otkaza, a zatim uzmite par kila lakše bučice i opet nastavite raditi i onda se prebacujte na sve manje i manje teške bučice, sve dok više ne mognete da dignete ni perce. Šokirajte vaše ruke i one će rasti. Ako se budu dosadjivale na svakom treningu izgledaće isto kao i uvek.

Hrpa odmora

Ne rastete dok dižete gvoždje u teretani. Ne rastete dok lopatate krompir i odrezak u kuhinji. Ne rastete dok ste za kuhinjskom vagom, konzumirajući suplemente. Sve od ovog nabrojanog vam pruža alat koji je potreban za oporavak, ali u stvari novi rast mišića i novo nabacivanje veličine se odvijaju kada vi niste ni svesni toga.Vi rastete kada spavate. Vaša hrpa mišićnih vlakna, pocepana i uništena od svakodnevnog vežbanja koriste hranu i suplemente da bi izlečili vaše bicepse. Ako ne spavate dovoljno, onda sebi uskraćujete moguće dobitke na bicepsu. Spavajte tokom svake noći 8 do 8.5 sati za najbolje rezulate.


Izvor: primalmuscle.com




Odlučili ste da počnete da trenirate? Čestitamo, doneli ste dobru odluku, odluku koja sa sobom nosi mnoštvo pozitivnih stvari. Značaj treniranja se ne ogleda samo u spoljašnoj, fizičkoj promeni. Na unutrašnjem planu, pre svega, bićete zdraviji: fizička aktivnost pozitivno utiče na rad srca i krvni pritisak, jača imunintet, usporava proces starenja. Kako vreme prolazi, postaćete samouvereniji, istrajniji, disciplinovaniji i shvatićete da je trening jedan od najboljih načina da se oslobodite stresa.

Kao što vidite, koristi koje treniranje donosi su brojne. Međutim, odmah na početku treba istaći da do njih nije lako doći: kao i za sve u životu, treba pobediti mnogo prepreka da bi se cilj ostvario. Ali, ono što uvek morate imati na umu jeste činjenica da sve zavisi od vas! Najveća prepreka koja vam stoji na putu do ostvarenja cilja ste upravo vi! Da li će cilj biti ostvaren zavisi isključivo od vaše posvećenosti, upornosti, discipline i strpljenja.

U ovom članku ćete pročitati nekoliko saveta, za koje mi, na osnovu našeg iskustva i znanja, smatramo da su najvažniji za početnike.

Na samom početku odredite cilj koji želite da postignete! Određivanjem cilja birate put kojim želite ići i to je prva pretpostavka za odabir skupa aktivnosti kojima  ćete, tokom vremena, ostvariti vaš cilj. Vrlo je bitno da pred sebe postavite ciljeve čije je ostvarenje realno, shodno vašim mogućnostima. Određivanje ciljeva koji ostaju izvan vaših mogućnosti može biti veoma frustrirajuće i na kraju dovodi do odustajanja.

Kada je cilj određen, birate sredstva kojima ćete ga  ostvariti, tj. birate  tip treninga! Na osnovu našeg iskustva, ovo je korak na kojem veliki broj početnika pravi grešku. U želji da za što kraće vreme ostvare ono što su zamislili, a pod uticajem raznih prica samoproklamovanih stručnjaka, početnici često biraju napredne, teške programe koje njihovo telo jednostavno ne može da isprati.


Treniraju svaki dan, forsiraju teške vežbe, za koje im je rečeno da preko noći dovode do napretka, forsiraju   jak intenzitet, nerealne težine. Treba istaći da u fitnesu i bodibildingu rezultati ne dolaze preko noći i da treba početi blagim kružnim treninzima,  umerenim intenzitetom i težinama, malim brojem osnovnih vežbi po mišićnoj grupi i malim brojem serija. Svrha ovakvog programa jeste prilagođavanje tela na nove uslove: periodičnu fizičku aktivnost. Kako vreme prolazi, telo se prilagođava i jača, pa postoji i razumna osnova za pojačavanje plana treniranja.
Ne propuštajte zagrevanja pred trening! Zagrevanja su vrlo bitna, jer smanjuju rizik od povreda i prilagođavaju vaše srce za napor koji sledi. Provedite 5 – 10 minuta na kardio spravi, pa tek onda hvatajte tegove.
Naučite da pravilno izvodite vežbe! Pravilnim izvođenjem povećavate efekat vežbe jer je stimulacija mišića jača, ali isto tako smanjujete i rizik od povreda. Pravilno izvođenje vežbe podrazumeva pravilan stav celog tela tokom vežbanja  kao i sam  pokret kojim se vežba izvodi. Što se stava tela tiče, stopala treba da budu u širini ramena, kolena blago savijena, leđa prava, ramena blago zategnuta unazad, položaj glave vodoravan, pogled ispred sebe. Pravilan pokret kojim se vežba izvodi podrazumeva  kontrolisanje opterećenja od početnog do završnog momenta vežbe. Zaboravite na broj kilograma koji vam stvara opterećenje, koncentrišite se na to da kontrakciju vršite mišićima koje vežba primarno aktivira uz maksimalno poštovanje forme pokreta.


Naučite da pravilno dišete! Svaka vežba sastoji se iz dva suprotna pokreta: pozitivnog (dizanje tereta) i negativnog (spuštanje tereta). Pravilno disanje podrazumeva izdisaj pri kraju pozitivnog pokreta, a udisaj pri kraju negativnog.

Pravite pauze tokom vežbanja! Mnogi početnici misle da mišić raste u teretani. Netačno! Za mišični rast neophodan je oporavak mišića. Oporavak podrazumeva kako određeni broj sati spavanja svakog dana (varira od osobe do osobe 7 – 10h) tako i periodične odmore  tokom nedelje. Za početnika, smatramo, najbolje je da težinski trening radi 3 puta nedeljno, svaki drugi dan (npr. ponedeljak, sreda, petak), a u danima pauze da radi kardio trening. Trening počnite sa velikim mišićnim grupama (grudi, leđa, noge), pa onda pređite na manje. Ne radite onu grupu mišića za koju osećate da je umorna od prethodnog treninga.

Neka vam trening postane navika, a ne obaveza! Izgradnja ovakvog odnosa prema treniranju je vrlo bitna jer vas čvršće vezuje za cilj koji ste postavili, lakše prihvatate okolnost da je za napredak potrebno vreme i da se ništa ne dobija preko noći.

Budite uporni i strpljivi! Najočigledniji napredak se vidi upravo na početku vežbanja, jer tada telo oseća najveći šok. Mišići u prvim nedeljama brzo reaguju na nove okolnosti, tj. na napor koji im zadajete tokom treniranja. Nakon određenog perioda (najčešće 2-3 meseca) taj napredak više nije tako primetan, što ne znači da nije moguć! To je samo znak da se vaše telo priviklo na napore koje mu zadajete i samim tim efekat vežbanja je manji. Ovo takođe može biti vrlo frustrirajuće i poražavajuće. U ovoj situaciji ne smete razmišljati o odustajanju. Rešenje je prosto: promenite okolnosti u kojima ste do sada trenirali, dajte vašem telu nove uslove na koje treba da se prilagodi i tako svaki put kada osetite da je efikasnost treninga smanjena.
Hrana je osnov! Bez odgovarajuće ishrane mišićni rast će izostati. Ljudski organizam nikada nije u stanju mirovanja: u njemu se neprekidno dešavaju brojni procesi za koje telo mora obezbediti energiju. Da bismo ovo omogućili, ishrana treba da se temelji na sledećim principima:


visok dnevni unos proteina (veoma prihvaćeno pravilo: 2g po kilogramu težine)
količinski manji obroci, na svaka 3 sata
veće dnevne količine voća i povrća
veće dnevne količine vode (3l)

                Svrha ovih saveta jeste da početnik shvati suštinu pravilnog treniranja. Svaki početak je težak i zato se nadamo da iza ovih saveta vidite sportsku logiku i  da će vam naši saveti pomoći da ostvarite to što ste zamislili. Želimo vam mnogo uspeha u tome!


Želim da nabacim kvalitetnu mišićnu masu”. „Želim da se izdefinišem”. Ne postoji vežbač koji nije sebi postavio neki od ova dva cilja, ali daleko je manje onih koji su ih zaista ostvarili.

                Bez obzira koji cilj sebi postavite, morate biti svesni da je hrana osnov! I najpriznatiji stručnjaci vam mogu sastaviti plan treniranja, ali ako trening ne prati adekvatna ishrana, rezultati neće biti zadovoljavajući: mišići ne rastu isključivo  od tegova, niti se trbušnjaci isključivo  dobijaju rađenjem na stotine.  U ovom tekstu ću vam skrenuti pažnju na česte greške koje vežbači – početnici prave u vezi sa ishranom.


                Veliki je broj vežbača koji  pri prvom ulasku u teretanu  znaju malo o sportskoj ishrani. Ukratko rečeno, sportska ishrana podrazumeva sledeće stvari:

a)      4-6 obroka u danu;
b)     unošenje dosta voća i povrća;
c)      unošenje  dosta tečnosti, pre svega vode;
d)     unošenje namirnica bogatih proteinima;
e)     pažljivo konzumiranje namirnica bogatih šećerima i mastima.

Ono što svaki vežbač prvo treba da uradi jeste da svoju ishranu izgradi na ovim principima. Tek tada postoji dobar osnov za upuštanje u složenije nutricionističke kalkulacije, dijete itd.

Jedna od čestih grešaka koju početnici prave jeste prerano i preterano kalkulisanje kalorija. Za početnika je daleko bitnije šta  jede, a ne koliko, a obraćanje pažnje na dnevni unos kalorija na samom početku vežbanja može biti frustrirajuće i zbunjujuće.

Sledeća stvar o kojoj mnogi vole da pričaju jeste sportska dijeta. Nema dana a da se ne pojavi neka nova, univerzalna dijeta, bolja od svih prethodnih, koja će vas za 10-12 nedelja rešiti svih muka  i spremiti vas za naslovnu stranu. Mnogi zarađuju dobre pare tako što svojim klijentima promovišu „proverene” dijete uveravajući ih da je uspeh zagarantovan.

Ne padajte na ovakve gluposti! Ne postoji univerzalna, proverena dijeta koja će vam, sama od sebe, otvoriti vrata slave. Sama dijeta vas neće dovesti do uspeha, ključ je u vašoj posvećenosti, disciplini i istrajnosti, u vašoj rešenosti da ostvarite prethodno postavljen cilj. Prvo sebi postavite cilj, pa tek onda izradite dijetu, shodno vašim željama i mogućnostima.

Treća vrsta greški odnosi se na sastavljanje neadekvatnog plana ishrane. Pod ovim podrazumevam plan ishrane koji ne može da isprati vaše uobičajene dnevne obaveze, pa ste „prinuđeni” da odstupite od planiranog.

Ovo često stvara osećaj krivice i  može biti frustrirajuće, pa zato mnogi i odustaju  govoreći: „Nemam vremena da se hranim zdravo”, ili „Nemam vremena da mislim šta treba da jedem”. Ono što jeste tačno je da zdrava, sportska ishrana ne oduzima mnogo vremena i da problem ne treba rešavati odustajanjem od planiranog režima ishrane, već njegovim preuređivanjem, tako da se uklapa u vaše uobičajene dnevne aktivnosti. Sa druge strane, ni manja odstupanja ne znače smak sveta, ukoliko ste disciplinovani i posvećeni : jedan sladoled vas neće nepovratno udaljiti od cilja!


                Hrana jeste temelj u ostvarivanju svakog cilja u fitnesu i bodibildingu. Izgradite svoju ishranu na principima zdrave, sportske ishrane i budite istrajni u tome: fitnes i bodibilding ne traže samo telesnu, već i umnu snagu. Prvo zadajte sebi cilj, a zatim svoje aktivnosti usmerite ka ostvarivanju tog cilja.


Proteinski barovi iz kućne radinosti – I deo

U ovom članku na slikovit ćemo način prikazati kako napraviti vlastite proteinske pločice. Zabavite se i budite kreativni!
Ako inače kupujete proteinske pločice, ove će vas ugodno iznenaditi jer će biti još boljeg okusa, a ni deseterostruka ušteda nije za odbaciti!
Dakle, predstavit ćemo vam recepte za zdravije i ekonomski isplativije proteinske pločice koje su:
  • bez konzervansa
  • sa manje šećera
  • sa više vlakana
  • manje masnoća (monozasićene umjesto hidrogeniziranih)
  • s vašim omiljenim sastojcima (orašasti plodovi, suho voće, začini itd.)
  • s vašim omiljenim proteinima (umjesto kolagena koji se najčešće nalazi u pločicama.)
Naveli smo vam i više nego dovoljno razloga da se malo zabavite u kuhinji i još dodatno uštedite!

Evo recepata!!!

Čokoladne proteinske pločice

Stavite navedene sastojke u jednu posudu:
  • 250 g zobenih pahuljica
  • 65 g maslaca od kikirikija
  • 2.5 dcl obranog mlijeka
  • 4 merice proteinskog praška s aromom čokolade, malo cimeta ili kakaa u prahu (bez šećera)
  • 4-8 paketića splenda, stevije ili nekog drugog zaslađivača
Priprema:
  1. mešajte dok se ne stvori ljepljiva masa (budite strpljivi jer je potrebno veoma malo vremena)
  2. kuhačom raspodijelite masu po posudi koju ste prethodno malo namastili ili posprejali sprejem za pečenje
  3. smjesu dodatno posipajte zaslađivačem
  4. preko noći ostavite u hladnjaku i raspodijelite na osam jednakih djelova
Hranjiva vrijednost svake pločice iznosi:
  • 26 g ugljikohidrata
  • 21 g bjelančevina
  • 11 g masi (dobre, monozasićene masti)

Pločice za definiciju

Stavite sljedeće sastojke u jednu posudu:
  • 8 mjerica whey proteina (vanilija)
  • 250 g zobenih pahuljica
  • 1 paketić pudinga (bilo koje arome)
  • ½ litre obranog mlijeka
Priprema:
  1. Miješajte sve dok se ne stvori ljepljiva masa ( nekoliko minuta)
  2. Kuhačom ravnomjerno raspodijelite mješavinu u staklenu ili metalnu posudu
Stavite u hladnjak preko noći i podijelite na osam jednakih pločica od kojih svaka sadrži:
  • 28 g ugljikohidrata
  • 30 g bjelančevina
  • 3 g masti
  • ukupno: 257 kalorija
Ove pločice imaju odličan okus i savršen su izbor za doručak te prije i poslije treninga.

Ako želite da se pločice brže stvrdnu, probajte sljedeći recept:
  • 100 g svježeg posnog sira
  • 2 dcl nemasnog jogurta
  • 4 mjerice whey proteina (vanilija)
Priprema:
  1. Dobro izmiksajte
  2. Zatim ulijte u 250 g zobenih pahuljica,
    oblikujte, izrežite i zamrznite
  3. Zatvorite u vrećice za zamrzavanje, dodajte malo zobenih pahuljica u vrećice te držite u zamrzivaču
    i 2-4 sata kasnije, pločice su gotove!
  • 24 g ugljikohidrata
  • 21 g bjelančevina
  • 3 g masti
  • ukupno: 200 kalorija
Koristite li jogurt bez arome, tada dodajte zaslađivač je će u suprotnome okus biti lagano kiselkast (nekome će to i odgovarati).

Gorila pločice

  • 230 g bezmasnog kremastog kravljeg sira
  • 4 mjerice proteinskog praška (čokolada)
  • 250 g zobenih pahuljica
  • 200 g splenda zaslađivača
  • malo cimeta
Priprema:
  1. stavite splendu, proteinski prašak, cimet i sir u jednu posudu i izmiksajte električnim mikserom najvećom brzinom sve dok mješavina ne postane glatka.
  2. dodajte zobene pahuljice i miksajte dok smjesa ne postane homogena.(Pripazite da smjesa ne postane pregusta, tada dodajte malo mlijeka ili vode)
  3. izlijte smjesu u posudu koju ste prethodno namastili, posipajte splendom i stavite u hladnjak na otprilike sat vremena.
Izrežite na 10 pločica od kojih svaka sadrži:
  • 18 g ugljikohidrata
  • 15 g bjelančevina
  • 9 g masti
  • otprilike 150 kalorija po pločici

Kako biste bolje razumjeli kako sve to treba izgledati, pogledajte slikoviti prikaz sljedećeg jednostavnog recepta:

Sastojci:
  • Whey protein
  • Maslac od kikirikija (natural)
  • Zobene pahuljice
  • Mlijeko

Priprema:

  • Uzmite posudu
  • Proteinske pločice - uradi sam
  • Dodajte 300 g zobenih pahuljica
  • Proteinske pločice - uradi sam
  • Dodajte 5 mjerica whey praška
  • Proteinske pločice - uradi sam
  • Dodajte 4 žlice maslaca od kikirikija
  • Proteinske pločice - uradi sam
  • Dodajte 2.5 dcl mlijeka
  • Proteinske pločice - uradi sam
  • Sve dobro izmiješajte! Ako se malo zgruda, možete se koristiti i rukama!
  • Proteinske pločice - uradi sam
  • Važno! Namastite tanjur sprejem za pečenje.
  • Proteinske pločice - uradi sam
  • Istresite smjesu na tanjur i poigrajte se dok ne dobijete odgovarajući ravnomjeran oblik.
  • Proteinske pločice - uradi sam
  • Razrežite na četiri jednaka dijela.
  • Proteinske pločice - uradi sam
  • Ostavite u hladnjaku nekoliko sati.
  • Proteinske pločice - uradi sam
  • Uživajte u vlastitoj kreaciji!
  • Proteinske pločice - uradi sam
Nutritivni profil svake pločice izgleda ovako:
  • 57 g ugljikohidrata
  • 45 g bjelančevina
  • 15.5 g masti (monozasićene)






KEVIN LEVRONE IS BACK.

Vest koja je nedavno uzdrmala svet bodybuildinga je povratak jednog od najvećih „hall of fame“- era, Kevina Levronea, koji nakon punih 13 godina mirovanja ide u osvajanje Mr. Olympije.





Odmah na početku naglašavam da mi je Kevin najdraži bodybuilder koji je ikad hodao IFBB pozornicama i ova me vijest strašno obradovala.

Imamo li se, realno, čemu nadati nakon tolikog izbivanja sa scene? Činjenica je da većina „come backova“ nije završila najsretnije za povratnika, no ipak postoji jedan kojemu je to i uspjelo. Radi se o svima nam poznatom Arnoldu Schwarzeneggeru, koji je doduše izbivao kraće (5 godina) i ponovno se okitio krunom najboljeg na Mr. Olympiji 1980. godine.

Kevin Levrone – jedan od najvećih bodybuildera sveta

Kevin Levrone do sada nije uspio prigrabiti „Sandow“ kipić, ali ga svejedno svrstavamo u najveće bodybuildere svijeta. Četiri je puta bio korak do njega. Odradio je 64 nastupa od kojih se 20 puta okitio zlatom, 18 srebrom i 11 broncom. Sve to dovoljno govori o kakvom kalibru je riječ.

Levrone je osebujna ličnost!

Uz ljubav prema željezu jednako toliko voli i glazbu. Nakon što bi završio s natjecanjima izlazio je, svirao sa svojim bendom i zabavljao se.
U teretanu ponekad nije ulazio po 4, 5 mjeseci. Da ste ga tada vidjeli nikad ne bi rekli da je to bilo kakav bilder, a kamoli ponajbolji na svijetu. Upravo tu leži njegova tajna. Naime, Kevin ima najbolju genetiku koju je majka priroda mogla podariti nekome jer s 90-ak debeljuškastih kilograma doći do „monstruoznih“ 115 kg u samo tri mjeseca treninga je neviđeno i to je mogao samo on. Sve ovo slika je mlađahnog Kevina.

Kevin Levrone danas

Danas ovaj gospodin gazi u 52. i ponekad se pitam zašto mu ovo sve treba. Uzor je velikom broju nadolazećih bodybuildera. Ostavio je neizbrisiv trag na profesionalnoj sceni.

Njegova pojava predstavlja možda i najbolju eru bodybuildinga u vremenu kada je bilo puno više konkurenata za tron, nego što ih ima danas. Najmanje što mu treba je da neki mladi natjecatelj obriše pod s njim. Ni neki od njegovih kolega nisu optimistični glede povratka poput Shawn Raya koji je izjavio kako se „pribojava za njegovo zdravlje s najgorim posljedicama“.



što očekivati od povratka kevina?

Srećom, kao njegovog obožavatelja i dobrog poznavatelja brzo me prođu misli o najcrnjem scenariju pa se sjetim zašto bi baš on mogao napraviti ono što nitko drugi ne može niti pomisliti u tim godinama.

Koliko god da je pauza bila velika, Kevinovo telo je sveže!

Ako je imao kakve ozljede, davno su sanirane i tu opet dolazimo do ključne stvari: godine prolaze, a jedna stvar ostaje – genetika. Svatko tko je imao barem malo doticaja s bodybuildingom reći će vam koliko je ona bitna.
Njegovog dobrog prijatelja i protivnika u natjecateljskim danima, Flexa Wheelera, jednom su prilikom upitali „Tko bi se uspješno vratio od bildera iz ere 90-ih?“ „Ako itko može, onda to može Maryland Muscle Machine“ bio je odgovor. I upravo zbog toga vlada iznimno uzbuđenje oko Levroneovog povratka.

Ljudi žele vidjeti kako bi izgledao okršaj natjecatelja zlatne ere (kako je vole nazivati) i današnjice, jer upravo se zadnjih godina i priziva takav izgled, nasuprot ogromnih trbuha i jurcanja za masom koji su zavladali, dok su estetika, simetrija i skladne proporcije stavljene sa strane. Baš sve to imao je Levrone; oku ugodne linije koje su pratile ogromnu muskulaturu koju je nosio. I baš zato će ova Mr. Olympia zasigurno biti jedna od najiščekivanijih i najuzbudljivijih. Ne želim prognozirati rezultat, ali svakako znam da će mi se želja ostvariti i da ću svog idola još jednom vidjeti na najvećoj pozornici svih pozornica, onoj u Las Vegasu.







S vremena na vreme, kod određene skupine mišića kad-tad dođe do zastoja. Da bi potaknuli takvu mišićnu skupinu na daljnji razvoj, najbolji način je menjanje rutine tako da šokirate mišić.

Evo jednog takvog “šok treninga” za biceps:

TRENING 1

“Down the rack system” – smanjujete težinu u svakoj seriji

Stojeći pregib bučicama:

1 x 25, 1 x 20, 1 x 15, 1 x 10, 1 x 5.5 (kg)
(Sve serije radite do otkaza i ne odmarajte duže od nekoliko sekundi!)

TRENING 2

A) Pregib dvoručnim utegom – 2 serije
Pauza između serija – 1 minuta.

Opis vežbe:

Napravite 7 ponavljanja u prvoj polovini pokreta, zatim 7 u gornjoj polovini i završite seriju sa 7 kompletnih ponavljanja.

B) Super-serije
C) Pregib na scott klupi 3 x 10-15 (kg)
D) Hammer pregib 3 x 10-15 (kg)
Odmor između serija 1 minuta.

D) Koncentracijski pregib 3 x 30 (kg)
Odmor 1 minuta.


Proteini, kreatini, amino kiseline, gaineri. NAJVECI izbor-NAJBOLJE cene!


IZVUCITE TRENING MAKSIMUM SA Beast-PUMP pre-workout SUPLEMENTOM
063/80-40-553




Povecaj svoju tezinu za 5kg tokom 6 nedelja uzimanja belancevina u ciklusu „VELIKOG UMA“.  PROTEINSKI BUM

            Vec je ispricano ali ispricacemo ponovo.Bez prekida insistiramo na tome i nikada necemo prestati,naime to je vrlo vazna stvar:uneti odgovarajucu kolicinu belancevina!To gradi misice.Svim uspesnim bodibilderima ovo nacelo je kamen temeljac.

Ako uzimas dnevno dva grama belanecevina po kilogramu telesne tezine,onda se vrati na pocetak.Moras da poznajes osnovna nacela pre nego sto pocnes sa koriscenjem svog fizickog potencijala.Skepticima kazemo:ovaj clanak nije reklama za neki novi proizvod,mada je nedvosmisleno da neki nutrijenti u mnogome olaksavaju unosenje odgovarajuce kolicine belancevina kako bi se postiglo steroidima slicno anabolicko delovanje.

            Sada kada smo ovo raspravili nasa tema je kada treba jesti belancevine,da bi se postigli najbolji rezultati uz bodibilderski rezim ishrane.NA ovoj tacki nastupa uzimanje belancevina u ciklusima.Mada „punjenja“ belancevinama veoma doprinosi porastu suve misicne mase,jednom dolazimo do tacke kada jednostavno nismo u stanju povecati konzumiranje belancevina.

Razlozi mogu da budu razliciti:vreme,novac,sistem za varenje,apetit ili mentalna snaga da se pojede jos jedan zalogaj proteina,medjutim sigurno ce doci onaj trenutak kada ce tvoje telo povuci kocnice u pogledu jela sa visokim sadrzajem belancevina.Tu je i tema izlucivanja.Istina je da sto vise belancevina jedes to se vise belancevina prazni iz organizma, i zato se mora postupno povecati unos belancevina jer se samo na taj nacin telo moze primorati da od viska ugradi dodatnu kolicinu.
To lici na zacaran krug,sto i jeste.Ali ako pravilno tempiras cikluse uzimanja belancevina tada u prirastu misica mozes da napredujes minimalnim gasom.Evo jednog recepta.


            Nacelo „veliki bum,veliki talas“

Ciklusi uzimanja belancevina mogu da imaju vrlo razlicite forme,ali je svima zajednicko da se simetricno menja unos belancevina radi ocuvanja onih belancevina u misicima.Poznajemo mlade sportiste koji su za vreme takvog ciklusa dobili 5kg cistih misicaMi predlazemo jedan sestonedeljni program.

Prvi korak je napraviti jedan,nazovimo ga,podizuci talas i to unosenjem belancevina i stimulacijom apsorpcije.Tako cemo pomoci u regeneraciji i prirastu misica.Razmotrimo sada osnovna nacela koja konzumiranje proteina podizu na visi nivo.


Prvi nivo:pumpanje-podizuci talas

*Osnovna stvar:treba intenzivno i kontinuirano treniratitokom tog sestonedeljnog periodaPrvo odredimo osnovni nivo.Recimo da ti je telesna tezina 90kg.Ako uzimas preporucena 2grama po kilogramu telesne tezine dnevno onda moras da se trudis da ti unos belancevina bude oko 200grama.

*Da bi postigao znatan anabolicki ucinak povecaj dnevni unos belancevina za 30-40grama,a da u svom „redovnom“ rezimu ishrane ne uneses nijednu drugu promenu.Minimalno povecanje unosa kalorija ako se to sastoji od slozenih ugljenih hidrata sa niskim indeksom secera u krvi-dakle koji potice od voca i povrca-moze da pripomogne ugradnji belancevina u misice.

*Tako se hrani dve nedelje.Nakon toliko vremena mozes videti,odnosno osetiti ucinak.Ali ako belancevinski ciklus zapocinjes u pretreniranom stanju ili sa oslabljenim imunim sistemom,rezultati mogu da izostanu.

*Ostani na tom nivou(230-240 grama/dan-aiko imas 90kg)najmanje dve nedelje.Nakon toga dolazi drugi skok,kada sa daljnjih 30-40g moras povecati unos belancevina za sledeci dvonedeljni period.

*Ako je sve proslo kako treba tokom 4 nedelje,onda povecaj unos belancevina za novih 30-40g,tako ces dnevno konzumirati 300-320g.Izdrzi tako tokom nove dve nedelje.

*Ako i nakon toga mislis da si sposoban za novi prirast,onda predji na dnevnu kolicino od 350grama.I to radi dve nedelje.Imaces prirast,veruj mi!

*Nemoj da dopustis da te velike cifre uplase.Znam da 350g belancevina dnevno zvuci mnogo-i mnogo je-ali ipak nije nemoguce ako do tih vrenosti dolazis postupno.Navescu jedan primer za konzumiranje viska belancevina:Popij jedan sejk koji sadrzi 80-100grama belancevina,neposredno pre,tokom i nakon treninga.Sem toga uz cvrstu hranu tokom obroka uzmi jedan napitak od 20-30g proteina,a to mozes da radis i izmedju obroka.Moras da uneses i slicnu kolicinu ugljenih hidrata,plus bilo sta drugo sto bi zeleo da dodas,kao sto su glutamin,kreatin itd.

*Naravno tokom ciklusa moras da treniras do uscrpljenosti:mnogo osnovnih vezbi sa velikim tegovima,uz savrseno izvodjenje.

*Kod izbora belancevinskih nutrijenata predlazemo protein mlecne surutke nakon treninga i uz obroke jela,praskove na bazi kazeina pre spavanja,pre treninga i izmedju obroka.Sem toga,kako smo uvek naglasavali kolicina belancevina je vaznija od vrste.

*Preziveo si sest nedelja proteinskog buma.Koji je sledeci korak?

Brzinska uputstva

Kako uciniti unos belancevina ciklicnim?

Sta je to zapravo?
Ciklicni unos belancevina je nacelo prema kom povecavamo unos belancevina tokom odredjenog perioda(u proseku sest nedelja),da bismo nakon toga uvrstili jednu fazu smanjenja,tokom koje postupno vracamo konzumiranje belancevina na normalu.

Koji je rezultat toga?
Povecanje misicne mase,pogotovo u slucaju onih misica koji se tesko razvijaju.

Kako to funkcionise?
Sledi data uputstva u tekstu:povecaj za 15-20% unos belancevina svake dve nedelje,tako ces tokom sestonedeljnog ciklusa tri puta povecati kolicinu.To treba pratiti jedan regeneracijski period smanjenja,koje treba da traje do polovine-tri cetvrtine visoke faze.



Treba li ove srazmere i vremenski period bezuslovno primenjivati?
Ne.Vremenski period i kolicinu mozes prilagoditi svojim potrebama,ali se navedeno preporucuje.

Koliko treba da bude pocetna kolicina belancevina sa kojom pokrecemo ciklus?
2-2,5grama dnevno po kilogramu telesne tezine.

Kako mozemo da unesemo toliko belancevina?
Jedi sest puta dnevno ali nuzni su i belancevinski sejkovi.Samo na taj nacin mozes da konzumiras toliko belancevina.


Druga faza: Regeneracija-„ponovo kodiranje“ metabolizma

Sustina ove deonice proteinskog ciklusa je da sacuvas izgradjenu misicnu masu koju si dobio u sest nedelja.Sigurno je da ces se razvijati tokom ciklusa,to je istina cak i za tronedeljni ciklus.Cak i ako si dobio 0,5-1kg misicne mase,zar ne bi bilo super da ovakav rast mozes da napravis 5-6 puta godisnje?Da bi stvari ovako funkcionisale moras da budes odlucan i precizan u fazi regeneracije.Evo jednog nacina:

*Kada si zavrsio sa ciklusom punjenja moras da vratis nivo uzimanja belancevina na normalu(2-2,5g po kilogramu telesne tezine na dan).To moras da izvedes tako da smanjuenje traje upola krace,cak do jedne trecine vremena potrosenog za punjenje.Dakle,ako si tri puta povecao kolicinu belancevina a svako povecanje traje dve nedelje,onda se za oko dve nedelje moras vratiti na nivo normale.Nemoj da postupis glupo i da smanjis naglo jer ces tako da izgubis jedan deo stecene mase.

*Kolicinu obroka zadrzi rasporedjeno tokom dana,ali za 10grama smanji unos belancevina.Najjednostavniji nacin za to je da ne menjas kolicinu cvrste hrane,nego samo broj i kolicinu proteinskih napitaka.Tokom tog perioda preporucljivi su napici na osnovu kazeina umesto surutke.

*Kljuc ciklusa regeneracije belancevina jeste da se mora povecati unos ugljenih hidrata i zdarvih masnoca dok smanjujes konzumiranje proteina,inace ces izgubiti misicnu masu i pokopatrezultate intenzivnog treniranja.Kako smanjujes unos proteina paralelno jedi vise voca i povrca.Umesto svakih izostavljenih 25g proteina pokusaj da pojedes jedan novi obrok od voca i povrca.Pokusaj dodatno da popijes i kasiku ulja od lanenih semenki.

*Mada smanjujes unos belancevina ne prekidas unos u potpunosti.Nakon treninga uzmi 20-30grama kvalitetnih belancevina i brzih ugljenih hidrata,dalje,pre spavanja takodje moras uzeti proteine bez obzira u koje vreme si tog dana trenirao.

Uputstva za nutrijente

S obzirom da uzimas ultra visoke kolicine belancevina,znatno opterecujes organizam.Zato je jako vazno da sastav hranljivih materija bude odgovarajuci.Ovde cemo da nabrojimo one nutrijente koje bi trebalo uzimati tokom proteinskog buma.Njih smo vec i ranije preporucivali,ali radi sigurnosti jos jedanput cemo ponoviti.

*Probiotici: Gruoni naziv dobrih bakterija koje se nalaze u probavnom sistemu i pomazu pri varenju.Probiotici izlucuju enzime koji pomazu razgradnju konzumirane hrane,ubrzavaju probavu i apsorpciju.Pomazu pri koriscenju mineralnih materija kao sto su kalcijum,magnezijum i cink.Procitaj uputstva proizvodjaca  na kutiji,bar sto se tice nacina,kolicine i vremena uzimanja.

*Svarljiva vlakna: Ako preporucenih od nas 8 do 12 obroka voca pojedes svaki dan imas dobre izglede da pojedes dovoljno vlakana blizu preporucljivih dnevnih 10 grama na svakih 1000kalorija.Medjutim,da bi delotvorno svario onu veliku kolicinu belancevina sto pojedes preporucujemo i unos nekog proizvoda s vlaknima.

Medjutim,nemoj naglo da povecas kolicinu unosa vlakana,nego daj vremena sistemu za varenje da se prilagodi. U pocetku samo unosi nekoliko grama jednom do dva puta dnevno.Jedna od mogucnosti moze da bude i da pomesasa vlakna u proteinski sejk.U medjuvremenu konzumiraj predlozenu kolicinu voca i povrca.Verovatno ces polaganim postupnim povecanjem tokom 6-12 nedelja postici napunjenost sistema za varenje i potpuno prilagodjavanje.Nemoj da ubrzavas stvari.

*Enzimi: Nuzna je pravilna kolicina odgovarajucih enzima radi optimalne iskoristljivosti hranljivih materija a prilikom konzumiranja velikih kolicina proteina to je jos kriticnije.Sledece namirnice sadrze u velikoj meri one enzime koji su od velike vaznosti za bodibildere:ananas,papaja,mango i kivi.

*Paket multivitamina i minerala: To je osnova osiguranja mikrohranljivih materija.Rezim ishrane sa visokom kolicinom belancevina predstavlja ozbiljan izazov prema mikrohranljivim materijama,pa se vrlo brzo mogu iscrpeti njihove zalihe iz organizma.Uglavnom u bilo kojoj prodavnici mogu da se kupe proizvodi koji odgovaraju tabletama vitamina i minerala potrebnih za dovoljan unos mikrohranljivih materija.



*U ovom ciklusu preporucljivo je uzimanje nekoliko antikatabolickih nutrijenata:HMB(1,5-3g dnevno,dva puta,izmedju obroka),glutamin(10g nakon treninga i ujutru nakon budjenja),arginin(2 x 10g dnevno),CLA(8g podeljeno na dva obroka) i kreatin(5-6g nakon treninga).

*Sto se tice treninga treba smanjiti kolicinu serija za 25% a koriscenje tega za 10-15%.Treba koristiti srednje tesko opterecenje i skoncentrisati se na stezanje misica i na pumpanje.Nemoj da dizes teske tegove makar ti to tesko palo(jeno je da ce s zeleti upotrebiti svoj steceni visak snage i ekstra masu koju si izgradio tokom svog proteinskog ciklusa).Ostani pribran.Svoje nagone i pokretacku snagu drzi pod kontrolom.Imaces jos mnogo vremena da cvrsto treniras sa velikim tegovima,ali pre svega moras da se regenerises.

„TALAS“  funkcionise!

Nasa preporuka je da za vreme „pumpanja“ postepeno povecavate ugradnju azota/proteina, dok u fazi regeneracije treba sacuvati stecenu misicnu masu.Nacelo „proteinskog buma“ ne funkcionise samo na papiru,videli smo kod mnogih amatera,a i profesionalacauverljive rezultate koje su postigli ovim sistemom.On funkcionise i kod onih koji nemaju dobre genetske sposobnosti.“Proteinski bum“ moze uspesno da se ponovi dva-tri puta jedan za drugim.Kroji ga po svojim potrebama.Ako si pocetnik radi sa manjim dizanjem(talasima) ili neka ciklus krace traje.Cvrsto treniraj i pridrzavaj se gore navedenog-misici ce ti rasti!

Na internetu se prodaje na hiljade falsifikovanih dijetetskih suplemenata koji nisu registrovani i provereni


NAJBOLjE tablete za mršavljenje. Najefikasniji proteinski šejkovi od kojih mišiću bujaju... Internet je preplavljen oglasima koji nude različite dijetetske suplemente, a prednjače oni namenjeni sportistima. Istraživanjem samo 17 stranica "Fejsbuka", koje je uradio jedan od zvaničnih distributera, otkriveno je da se nudi čak 3.020 neregistrovanih suplementa, da je vrednost robe za koju se ne zna gde je uskladištena skoro osam milijardi dinara, a da su prodavci izbegli plaćanje 132 miliona dinara za registraciju proizvoda.

Kupovinom proizvoda koji nisu upisani u bazu podataka Ministarstva zdravlja, napominju u Privrednoj komori Srbije, potrošači rizikuju svoje zdravlje.

- Prodaja dijetetskih suplementa je slobodna. Ne prodaju se samo u apotekama, već u radnjama, u teretanama, fitnes centrima, a ciljna grupa je izrazito velika - ističe Mirjana Vučićević, sekretar Udruženja za farmaceutsku i medicinsku privredu PKS. - Više od 60 odsto ponude na nelegalnim sajtovima su proizvodi koji nisu u regularnom prometu. Građanima Srbije je na ovaj način pružena mogućnost kupovine neproverenih dodataka ishrani, legalnim distributerima onemogućeno je da rade i žive od svog rada, a država je na ime neplaćenog poreza oštećena za više stotina miliona dinara.

Problem nisu samo dijetetski suplementi. U Ministarstvu unutrašnjih poslova, u Odseku za suzbijanje kriminala u oblasti intelektualne svojine, upozoravju da je elektronska prodaja bez prave kontrole.

- Problem internet prodaje je u tome što to niko ne kontroliše osim kompanija koje su zainteresovane da se njihovo ime i proizvod ne nađu u ponudi - objašnjava Mikailo Tijanić, šef odseka. - I kada naiđu na takav slučaj na "Fejsbuku", mogu samo od "Fejsbuka" da traže da ukine tu stranicu. Na samoj kompaniji je da li će zahtev uvažiti. I ako ukinu jednu, pitanje je hoće li se pojaviti deset novih. Nije toliki problem ako neko tako kupi falsifikovan sat, majicu, patike, ali jeste kada nabavlja dodatke ishrani ili bilo kakve proizvode koji mogu da utiču na zdravlje.


UPIS U REGISTAR

PRAVILNIK o zdravstvenoj ispravnosti dijetetskih proizvoda propisuje proceduru upisa svakog proizvoda koji je u prometu u bazu podataka Ministarstva zdravlja. Oni koji su upisani su prošli test ispravnosti i imaju sertifikat ovlašćene laboratorije.


PODACI
* 3.020 neregistrovanih suplementa na netu
* 8 milijardi dinara vrednost "pomagala"
* 132 miliona nije plaćena registracija robe

KAKO IZGLEDA JEDAN STREETWORKOUT TRENING





Streetworkout je sport za sve, od početnika koji svoje tijelo i mišiće tek trebaju osnažiti za izvođenje finalnih vježbi, do onih snažnijih koji već mogu izvesti neke vježbe.
Ovaj članak smo osmislili kao presjek jednog Streetworkout treninga, te vam objasniti na koji način brat i ja treniramo i educiramo druge mlade ljude željnih postignuća i napretka vlastitog tijela.

STREETWORKOUT TRENING

street brothers

Street workout trening vrlo je atraktivan i prilagodljiv početnicima slabe fizičke spreme i naprednim vježbačima koji su savladali većinu elemenata i vježbi, te rade na poboljšavanju izvedbe i tehnike.
Trening se sastoji od tri djela:
  1. zagrijavanje
  2. glavni dio treninga
  3. istezanje

Zagrijavanje i istezanje prije i poslije treninga smanjuju mogućnost ozljeda!


ZAGRIJAVANJE + razgibavanje

Ono što je vrlo bitno kod svih sportova tako i street workout-a je zagrijavanje.
Prije nego sto se krene na glavni dio treninga za početak je bitno da se tijelo dovede do faze znojenja npr. trčanjem pet do10 krugova od 400 metara, par varijacija sklekova, čučnjeva i trbušnjaka da se mišići aktiviraju.
Nakon toga slijedi razgibavanje, krećemo od glave prema nogama ili obrnuto. Ovaj osnovni dio treninga je iznimno bitan. Ljudi ga često zaboravljaju ili ne znaju važnost toga i žele što prije krenuti trenirat bez zagrijavanja, bez predvježbi, te se na taj način izlažu ozljedama, jer tijelo nije aktiviralo ciljane mišiće na pravilan način. Kad smo već kod ozljeda u street workoutu najčešće dolazi do ozljeda tetiva, vezivnog tkiva i zglobova.

Glavni dio treninga

Glavni dio treninga može se prilagoditi apsolutno svima.
Također kod street workout-a je vrlo bitna progresija, kretanje od osnova koje su važne za početnike prije nego sto krenu sa težim elementima i vježbama.
  • Zgibovi
  • dipsevi
  • čučnjevi
  • plank
  • leđnjaci
  • sklekovi i
  • trbušnjaci
su osnovne vježbe kroz kojih se dolazi do izvođenja težih elemenata i vježbi, ali za to je potreban neki vremenski period ovisno o trudu vježbača.

street brothers


Intenzitet treninga na početku ne smije biti prejak kako tijelo ne bi preforsirali i drugi dan odustali ili ne bi mogli napraviti trening.
Za početnike je bitno da krenu laganim tempom kako bi se tijelo naviklo na pravilno izvođenje viježbi, jer tehnika pri izvođenju je vrlo bitna zbog pravilnog razvoja mišića koje jačamo, zato napravite manje ponavljanja sa boljom tehnikom nego vise za lošijom. S lošom tehnikom lako ćemo doći do ozljeda i puno sporijeg jačanja mišića.
Često ljudi žele napraviti najatraktivnije elemente street workouta pa odmah nakon nekoliko treninga pokušavaju napraviti npr.
  • human flag,
  • back lever,
  • muscle ups,
  • handstand.
Oni koji su već prirodno jaki možda će i uspjeti napraviti, ali već od prvog puta počet će se javljati bol u leđima, ramenima, zglobovima baš zato što osoba nije spremna. Možda posjeduje snagu, ali ne i tehniku. Da bi izgradili tehniku potrebno je ići polako korak po korak svake vježbe i svakog elementa.

ISTEZANJE

Istezanje prije treninga i poslije treninga su obavezni, kako bi se smanjio broj ozljeda, te kako bi se mišići opustili. Razlog ozljeda koje nam se javljaju je nemar i lijenost zagrijavati se i istezati prije i poslije treninga. Zato se držite navedenih pravila i imat će te sigurne rezultate bez ozljeda i bolova. :)

Vidimo se na nekom od sledećih streetworkout treninga! Never give up! ;)


TESTOSTERON JE MUŠKI HORMON KOJI REGULIRA SPOLNI NAGON.





Smanjena razina testosterona može imati utjecaja na raspoloženje i na cjelokupan interes za obavljanjem mnogih svakodnevnih aktivnosti. Snižena razina testosterona često je krivo dijagnosticirana kao depresija zbog sličnih kliničkih simptoma. Simptom koji razlikuje oba spomenuta poremećaja je mišićna snaga.
Muškarci s manjkom testosterona ne samo da imaju smanjen interes za obavljanjem fizičkih aktivnosti zbog nedostatka energije, već imaju i manjak snage. Normalna razina testosterona u krvi muškarca je između 350 – 1000 nanograma po decilitru (ng/dl). Kao i kosa, ta se razina polako smanjuje poslije 40. godine života stopom od 1 % godišnje. Ova stopa smanjenja razine testosterona izgleda bezopasno ako se promatra kratkoročno. Gledajući dugoročno, uzrokuje debljanje, stanjuje koštanu i mišićnu masu, a poslije 60. godine života može uzrokovati impotenciju. Razina testosterona ispod 350 (ng/dl) drastično povećava šanse smrtnosti od srčanog udara.

UZROCI MANJKA TESTOSTERONA

  • Režim prehrane s visokom razinom proteina i niskom razinom ugljikohidrata utječe na smanjenu proizvodnju testosterona.
  • Višak masnih naslaga povećava razinu estrogena, što može uzrokovati pad testosterona. Par kila neće puno utjecati na taj hormonalni poremećaj, no ako je tjelesna težina 30% iznad idealne, problem postaje ozbiljniji.
  • Izgladnjivanje radi mršavljenja u mozgu izaziva osjećaj da umiremo od gladi, tako da on isključuje proizvodnju testosterona tako da bi ostavio zalihe za trenutak kada se pojavi ženka. Bez testosterona nema izgaranja masti – što zapravo predstavlja kontra efekt zadanom cilju.
  • Pretreniranost – stanje kada se tijelu nije dalo dovoljno vremena da se odmori i obnovi u periodu između treninga. U takvim situacijama razina testosterona pada i do 40%. Simptomi pretreniranja su: iritiranost, nesanica i smanjenje mišićnog volumena.
  • Alkohol je jedan od najopasnijih neprijatelja testosterona. Preko endokrinog sustava utječe na prestanak proizvodnje muškog hormona.

SIMPTOMI MANJKA TESTOSTERONA

  • ne razmišljate baš previše o seksu
  • problemi s erekcijom (tvrdoća i izdržljivost)
  • depresija i letargija bez pravog razloga
  • gubitak mase u gornjem dijelu tijela, iako su treninzi redovni
  • gubitak dlaka na tijelu
  • rast prsa

13 NAȍINA ZA PRIRODNO POVEĆANJE TESTOSTERONA

  • Riješiti se debelog trbuha (škemba). Već je spomenuto da višak kilograma uzrokuje debalans estrogena i testosterona.
  • Ne mršaviti naglo. Najbolje je mršaviti jednu kilu tjedno jer ne smije doći do izgladnjivanja.
  • Preskočiti Atkinsovu dijetu. Dijeta s niskim udjelom ugljikohidrata i visokim udjelom proteina smanjuje proizvodnju testosterona. Udio proteina trebao bi biti 16% od dnevnog unosa kalorija. To znači da prosječan muškarac od 80 kila, sa dnevnim unosom od 2900 kalorija treba oko 140 grama proteina ili 2 komada pilećih prsa i jednu limenku tune.
  • Istraživanja su pokazala da stanje erekcije povećava razinu testosterona. Jutarnji seks dobar je način da se održi visoka razina tokom cijelog dana, a pomaže i pri mršavljenju.
  • Držati se teških vježbi. Cjelokupne vježbe (bench press, čučnjevi) koje podražuju velike mišićne grupe više podižu razinu testosterona od vježbi za male mišiće (biceps ili triceps). Zbog toga radeći npr. čučnjeve pomažemo rast ostalih mišića.
  • Jesti više oraha, lješnjaka, badema i kikirikija jer su istraživanja pokazala da muškarci koji jedu više monozasićenih masti imaju veću razinu testosterona.
  • Vježbati s 5 ponavljanja po seriji, ali ne s bučicom od tri kile. Početi s težinom s kojom se može napraviti max. 5 ponavljanja. Ta težina je oko 85% maksimuma težine jednog ponavljanja.
  • Raditi 3 serije svake vježbe. Učinak na testosteron povoljniji je nego kada se radi jedna ili dvije serije. Odmarati se jednu minutu između serija da bi se dobilo dovoljno snage za nastavak vježbi sa najmanje 70% težine maksimuma jednog ponavljanja tijekom druge i treće serije.
  • Odmor je važniji od treninga. Treba izbjegavati pretreniranost jer tada ne dozvoljavamo tijelu da se dovoljno odmori između treninga. U slučajevima pretreniranosti razina testosterona može pasti i za 40%. Simptomi pretreniranosti su: nesanica, iritabilnost, smanjenje mišićnog volumena. Da bi se izbjeglo stanje pretreniranosti potrebno je dnevno spavati najmanje 8 sati i nikada ne vježbati iste mišićne grupe dva dana zaredom.
  • Izbjegavati alkoholna pića.
  • Jesti redovno i ne preskakati obroke. Tijelu je potreban stalan priljev kalorija da bi proizvodilo testosteron.
  • Udio masti u prehrani trebao bi biti oko 30%. Poznato je da se testosteron u tijelu proizvodi iz “dobrog” kolesterola.
  • Ne spavati manje od 7 – 8 sati dnevno. Kvaliteta i količina sna utječe na jutarnju razinu testosterona po kojoj se dan poznaje :)







Ovih 9 strategija će pojačati efekte vaše dijete za definiciju

Trik u definisanju je da se lišite masti dok zadržavate mišić.Po vašu sreću,poštoji popriličan broj strategija koje bodibilderi mogu da iskoriste da bi održali mišićnu masu dok gube telesne masnoće.Održanje mišićne mase je bitno,ne samo zbog izgleda,već i da bi sprečilo usporavanje metaboličkog nivoa.
Strategija
Ovih 9 trikova će održati vaše telo u gubljenju masti ,umesto degradacije proteina i mišićnog tkiva.

1.Pojačajte vlakna
Vlakna usporavaju varenje ugljenih hidrata u šećer.Kada se uspori varenje ugljenih hidrata,nivoi insulina padaju,što favorizuje gubljenje masti.Studije pokazuju da su dijete bogate vlaknima povezane sa nižim nivoima telesne masti nego dijete sa niskim udelom vlakana.Ako ste smanjivali vaše kalorije,ali ste naleteli na blokadu u gubljenju masti,zamenite beli pirinač braon pirinčem, uključite malu količinu povrća bogatog vlaknima,i pređite sa omiljenih žitarica na ovsene pahuljice ili kašu.

2. Koristite MCT (Trigliceridi srednjeg lanca)
Trigliceridi srednjeg lanca su brzo-trošeće masti koje sprečavaju gubitak mišića i pomažu kod potreba za energijom tokom dijete.Esencijalno,one obezbeđuju visoko-oktansko gorivo,pre se troše za energiju nego što se skladište u mast, i sprečavaju gubitak mišića tako što sagorevaju primarno pre mišićnog tkiva.Počnite sa kafenom kašičicom,i postepeno pojačavajte vašu dozu na nekoliko puta.Uzimajte MCT najčešće između obroka,kada ste gladni ili sa proteinskim napitkom.
Rezultati: Vaše telo će koristiti masne kiseline iz masnih naslaga kao gorivo a MCT će biti korišćeni, pre nego mišićno tkivo ili velike količine glikogena, što vremenom  rezultira manjem procentu masti i zadržavanju više mišića.

3. Koristite arginin i leucin na
Post-trenažni obrok, čak i kakon treninga
da se radi dijeta, uvek treba da sadrži prištojan udeo ugljenih hidrata (1-1,5 grama [g] po kilogramu telesne težine). Ugljeni hidrati podižu nivoe insulina, što povećava rast i stopira raspad mišića uzrokovan treningom.Aminokiseline arginin i leucin su induktori insulina. Dodavanje 2-4 g arginina i 3-4 g leucina u vaš post-trenažni obrok može pomoći u stvaranju snažnijeg anaboličkog odgovora.Što je veći anabolički odgovor nakon treninga, više mišića ćete zadržati dok radite dijetu.



4. Koristite sagorevače u danima visokog unosa ugljenih hidrata
Iako većina bodibildera jede 0.5 do 1.5 g ugljenih hidrata po funti telesne težine svaki dan dok su na dijeti, nije loša ideja da se to poveća kada je potrebno : npr 1.5 g kada se treniraju veće partije kao što su leđa ili noge. Efedrinski i kofeinski proizvodi mogu biti od pomoći pri ovome.Efedrin i kofein pomažu termogenezi,uzrokovanoj dijetom.Što više jedete,veći je efekat termogeničkog suplementa na vaš metabolizam ; dakle, ako odlučite da ih koristite, logično je da to uradite u danima kada jedete  više. Takvo sporadično korišćenje sa odgovarajućim dozama će pomoći optimizaciji njihovih stimulativnih efekata i smanjiti rizik od katabolizma,koji se povezuje sa hroničnim korišćenjem sagorevača kao ergogenih stimulansa.

5. Naglasite dijetu u odnosu na kardio!
Bodibilder koji preterano drži dijetu, ali se drži podalje od kardija,će držati više mišićne mase nego bodibilder koji radi previše aerobnih vežbi.Što više mišića držite, veći je vas metabolički nivo.Kada je u pitanju gubljenje masti, ograničite vaš kardio ,na ne više od četiri 45-minutna treninga nedeljno.Ako mislite da vam treba veći kalorijski deficit,smanjite masti u ishrani ili ugljene hidrate da bi ste napravili kalorijski nedostatak.


6. Ne pretreniravajte!
Najveća predtakmičarska greška je treniranje prečešto i izvođenje previše setova u nadi o dobijanju više izbrazdanog izgleda. Pretreniranost uzrokuje nivoe kortizola da se povećaju, a kortizol može imati opake učinke na vaše telo. Kortizol snižava nivo teštosterona, a to je loša vest. Osim toga, vi ćete biti slabiji i manji. Kortizol povećava korišćenje aminokiselina i mišićnog tkiva kao gorivo, i to rastura vaše imuni sistema.Kada vaš imuni sistem prenapregnut,mišićni rasti prestaje .Uvek uključite bar jedan dan odmora bez treninga i kardija,jednom u 4-5 dana i trenirajte umereno.
Kao što je osmostruki Mr.Olympia Lee Haney rekao: ''Stimulišite vaše telo, nemojte ga razarati''.

7. Napakujte Glutamin i Vitamine C i E
Sva tri pomažu metabolizmu tako što kontrolišu kortizol.Ovaj trio pomaže kontroli kortizola,što će održati vaše nivoe testosterona i mišićne mase dok ste na dijeti.Probajte 1000 mg vitamina C i oko 400-800 IU vitamina E, uzetih sa bilo kojim obrokom.U zavisnosti od vaše veličine ,trebaće vam oko 20g glutamina, pola doze pre treninga,i pola posle.Oni koji imaju ispod 175 funti mogu da koriste manje doze,a oni koji su teži ovu,ili veću.



8. Koristite Omega-3 masti i CLA
Ja sam pobornik korišćenja dijete sa malim udelom masti za definisanje,ali ova dva tipa masti u stvari pomažu gubljenju masnog tkiva.Omega-3 masti koje se nalaze u lososu i skuši imaju sposobnost da usmere ugljene hidrate ka glikogenskim depoima umesto u mast,a jedna studija pokazuje da omega 3 pospešuje retenciju nitrogena za vreme kataboličkih situacija. (Nitrogen je jedinjenje koje je zajedničko jedino proteinu, a naučnici ga koriste kao marker za rast mišića.)
Omega-3 suplementi su bitan deo procesa gubljenja masti. Konjugovana linoleična kiselina CLA je takođe koristan suplement,pošto se može umešati u proces skladištenja masti od strane nekih enzima.

9. Koristite Selen i Kalcium
Dok se bodibilderi fokusiraju na makronutrijente,ugljene hidrate,protein i masti - oni nekad zanemare male momke: mikronutrijente kao što su selen i kalcijum. Selen je mineral koji se teško nalazi,promoviše normalnu tiroidnu funkciju. Bodibilderi koji pokušavaju da se izdefinišu ,mogu da osete pad u nivoima tiroidnog hormona.Kalcijum je poželjan pri gubitku masti.Jedna studija je pokazala da žene na dijeti bogatoj kalciumom,gube više težine nego one sa smanjenim unosom,a studije na životinjama tvrde da kalcium utiče na gubitak masti.
Zanimljivo je da su svi oni stimulansi koje bodibilderi koriste da se izdefinišu,natrpani kofeinom, što izaziva gubitak kalciuma! Koristite 100-200 mikrograma selena dnevno i potrudite se da koristite bar 1000-1200 mg kalcijuma dnevno iz ishrane i suplemenata.

Autor : Chris Aceto
Preuzeto sa : www.simplyshredded.com

MKRdezign

Contact Form

Name

Email *

Message *

Powered by Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget